V sobotu 15. 6. 2024 proběhne na Masarykově náměstí v centru Ostravy od 11:00 výtvarný workshop Galerie Dukla. Společně si navodíme atmosféru roku 1924! Jak? Za pomocí vystřižených výňatků z dobové literatury, částí fotografií a vět novinových článků. Nejen děti si tak mohou vytvořit své “Velké Ostravské noviny”! 

V těchto originálních tiskovinách se budou potkávat promluvy a portréty významných osobností, vynálezů, prostředí a nálady doby, kdy se Ostrava stala třetím největším městem tehdejšího Československa. Cílem není tvořit věrné kopie tehdejšího tisku, naopak budeme zkoušet experimentovat s principem intuice, vtipu i kapkou fantazie. Technikou koláže inspirovanou principem recykliteratury (recyklace literatury) tak mohou vzniknout zcela nové příběhy plné absurdit a kontrastů.

Program máme připravený také pro větší workshopery! Napadlo vás někdy, co by např. takový politik Jan Prokeš, tehdejší starosta Ostravy, asi říkal dnešnímu životu v Ostravě? Nebo jaké by to bylo, kdyby se vlastníci závodů Rothschild a Gutmann při velkolepé návštěvě prezidenta T. G. Masaryka ve Vítkovických železárnách najednou přenesli v čase o 100 let později? A jak by si užili třeba hudební festivaly, jako jsou Beats For Love a Colours of Ostrava? Domysli, dokresli, dopiš, dolep...

Mladší návštěvníci mohou vymyslet, jaké by bylo setkání dvou významných historických osobností a co by si asi řekly…? Vložte jim do úst své vlastní texty! Nejen holky by mohlo zajímat, jak vypadala móda 20. let! Obleč dámu nebo pána do oblečení, které by v té době rád/a nosil/a.

Každý účastník našeho workshopu, ať už malý nebo velký, si nakonec bude moct odnést vlastně sestavené noviny, originální plakát, obrázek, či papírovou figurku.

Těšíme se na vás v sobotu 15. 6. od 11:00 na Masarykově náměstí v centru!